Rynek wtórny czy pierwotny?

28.10.2012

Rynek wtórny czy pierwotny?

To podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie każdy, kto planuje zakup mieszkania. Poznaj zalety i wady nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego.

Przede wszystkim lokalizacja. Choć nie jest to regułą, to nowe osiedla często budowane są dalej od centrum miasta, ze względu na większa tam dostępność gruntów. Jeśli nawet jest to budynek w centrum, cena za taki metr kwadratowy jest nieporównywalnie wyższa niż w przypadku mieszkania na obrzeżach miasta. W przypadku rynku wtórnego częściej dostaniesz nieruchomość w samym centrum miasta, a często ze względu na je stan czy wiek budynku, cena będzie obniżona o te właśnie koszty.

Ważne są tutaj również budowa samego budynku, czyli materiał, z którego go wykonano oraz technologia wykonania. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego są to nowoczesne technologie i nowe materiały. Na rynku wtórnym może być różnie: od kamienicy, przez bloki z wielkiej płyty po kilkuletnie budynki, również wykonane zgodnie z nowymi technologiami.

Duży minus zakupu mieszkania od dewelopera to fakt, że często kupujemy je w ciemno, tzn. budynku jeszcze nie ma, mamy jedynie szkic budynku, plan mieszkania, wizualizacje. A te - no cóż... zdarza się, że w rzeczywistości wyglądają troszkę inaczej. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego - na własne oczy widzisz, co kupujesz. Co więcej - mieszkanie w stanie deweloperskim jest to urządzenia od postaw, a to dodatkowe koszty i czas. Do mieszkania z rynku wtórnego, o ile nie wymaga ono kapitalnego remontu, możesz wprowadzić się od razu po zakupie. Tu z kolei minusem jest to, ze jeśli nie chcesz dopłacać za dużo do urządzenia mieszkania, dobrze by było, żeby Twój gust choć częściowo pokrywał się z wyczuciem stylu poprzedniego właściciela mieszkania. Na rynku wtórnym natomiast od początku robisz wszystko po swojemu i tak, jak lubisz.

Przy zakupie mieszkania w dużej mierze liczą się indywidualne preferencje i to, na ile nas stać. Jeśli mieszkanie chcemy sfinansować kredytem hipotecznym, postarajmy się, aby to był dobry kredyt, a więc taki, który pozwoli nam i na kupno mieszkania i na jego aranżację.

Podziel się:

NK

Wykop

Ocena: 1 gwiazdka (słabe)Ocena: 2 gwiazdki (nic specjalnego)Ocena: 3 gwiazdki (dostateczny)Ocena: 4 gwiazdki (dobre)Ocena: 5 gwiazdek (bardzo dobre)

Średnia ocena: 5   / 1 razy

Oceń artykuł:

Serwis korzysta z plików cookie w celu poprawienia obługi serwisu. Więcej informacji w Polityce prywatności

x