Kupno mieszkania na rynku wtórnym - na co zwrócić uwagę?

25.09.2012

Kupno mieszkania na rynku wtórnym - na co zwrócić uwagę?

Gdy zdecydujemy się kupić mieszkanie z rynku wtórnego, jedna kwestia jest pewna - nie kupujemy kota w worku. Nieruchomość już stoi, można ją obejrzeć. Często mieszkanie jest już wykończone. Problemem jednakże może być stan prawny nieruchomości, stąd też ważne jest jego zweryfikowanie.

Najważniejszą kwestią w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym jest prawo własności lokalu. Już w umowie przedwstepnej podpisywanej ze sprzedającym lokal powinno jasno być określone, kto jest właścicielem mieszkania i kiedy nastąpi przeniesienie własności nieruchomości.  Dopiero we właściwej umowie sprzedaży sprzedający zobowiązuje się przenieść na kupującego własność nieruchomości.

Co należy sprawdzić przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania z rynku wtórnego?

Przede wszystkim, czy mieszkanie na pewno należy do sprzedającego. Jeżeli mieszkanie należy do spółdzielni, to właściciel powinien pokazać Ci prawo własności nadanego przez spółdzielnię mieszkania. Sprawdź ksiegi wieczyste mieszkania, a także, czy nie jest ono zadłużone.

Kiedy wejdzie w życie ustawa o elektronicznym wejściu na księgi wieczyste i ustaleniu prawa własności będzie już o wiele łatwiej, ponieważ każdy kupujący mieszkanie może sprawdzić wszystkie najważniejsze informacje o właścicielu nieruchomości. Ustawa ta ma wejść w życie z 2014 rokiem. Póki co musimy działać na starych zasadach, ale wszystko musimy najpierw dokładnie sprawdzić, dotyczy to również działek pod zabudowę przyszłych domów.

Kupno mieszkania to często inwestycja życia dla wielu polskich rodzin, a nie zawsze można liczyć na uczciwość sprzedających mieszkania. No i jak już wspomnieliśmy najczęściej mieszkania kupowane za kredyty spłacane później przez długie lata. Z takiej umowy kupna-sprzedaży nie jest łatwo wycofać się więc trzeba myśleć przed jej skonsumowaniem.

Podziel się:

NK

Wykop

Ocena: 1 gwiazdka (słabe)Ocena: 2 gwiazdki (nic specjalnego)Ocena: 3 gwiazdki (dostateczny)Ocena: 4 gwiazdki (dobre)Ocena: 5 gwiazdek (bardzo dobre)

Średnia ocena: 5   / 1 razy

Oceń artykuł:

Serwis korzysta z plików cookie w celu poprawienia obługi serwisu. Więcej informacji w Polityce prywatności

x