Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt na mieszkanie?

21.11.2012

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na własne lokum. Ponieważ zazwyczaj jest to również kredyt długoterminowy jego skutki będziemy odczuwać przez wiele lat. Ważne jest zatem, żeby wybrać go naprawdę dobrze. Nawet jeśli zamierzamy skierować się po pomoc do doradcy kredytowego, warto jest poznać czynniki, które będą miały wpływ na koszt kredytu. Ponad to - im lepsza wiedza na temat kredytu, tym mniejsze obawy związane z jego uzyskaniem. Zmniejsza się również ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji. Musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt to produkt złożony i na jego całkowity koszt wpływa wiele czynników.

Od czego zacząć i gdzie szukać informacji?

Najszybciej i bez wychodzenia z domu podstawowe informacje o kredytach hipotecznych znajdziesz w internecie. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać kredyt mieszkaniowy kalkulator, a otrzymasz strony z kalkulatorami kredytowymi. Wpisz swoje parametry wyboru w jeden z nich, a w wynikach otrzymasz oferty kredytowe wielu banków. Wiele osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego uważa, że najważniejsze jest jedynie znalezienie banku, którzy przyzna im wysoką kwotę kredytu przy niskim oprocentowaniu.

Jednakże oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zmienne, ponieważ składa się na nie zmienna stopa referencyjna oraz stała marża banku. Stopa referencyjna jest trzymiesięczną stopą procentową, która obowiązuje na rynku międzybankowym. Jest zmienna i inna dla każdej waluty. Nie mamy na nią wpływu. Jednakże marżę banku możemy negocjować i próbować obniżyć.

Jednak raty, których wysokość określa oprocentowanie kredytu, nie stanowią o całkowitym koszcie kredytu. Pamiętaj również o prowizji banku. Jest to jednorazowa opłata, ale może stanowić duże obciążenie dla domowego budżetu. Rozsądnie podchodź również do bankowych promocji. Nie wszystkie bowiem mogą być korzystne.

Podziel się:

NK

Wykop

Ocena: 1 gwiazdka (słabe)Ocena: 2 gwiazdki (nic specjalnego)Ocena: 3 gwiazdki (dostateczny)Ocena: 4 gwiazdki (dobre)Ocena: 5 gwiazdek (bardzo dobre)

Średnia ocena: 5   / 1 razy

Oceń artykuł:

Artykuły powiązane:

Serwis korzysta z plików cookie w celu poprawienia obługi serwisu. Więcej informacji w Polityce prywatności

x